Dedektör Fiyatlarını Belirleyen Unsurlar

762

        Merhaba arkadaşlar. Dedektör fiyatlarını belirleyen unsurları 4 ana başlık altında toplayacağım. Bunlar tüm ürünlerde geçerli olsada özellikle birinci ve üçüncü ve dördüncü maddeler dedektör fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Dedektör Fiyatlarını Etkileyen 1. Etken : KALİTE

        Piyasada bir çok elektronik malzeme vardır. Dedektörün fiyatını cihazda kullanılan malzemeler büyük ölçüde etkiler. Kullanılan entegreler, dirençler vb. ne kadar kaliteli olursa dedektörde o kadar kararlı olur. Dedektörde anakartın dışında bir çok malzeme kullanılır. Örneğin pil (batarya), kutu, başlık, başlık tutma kolları vb. Dedektör piyasasında sürüm fazla olmadığı için bu malzemeleri bulma imkanlarıda kısıtlıdır. Bu yüzden fiyatları yüksektir.

Dedektör Fiyatlarını Etkileyen 2. Etken : MENŞEİ

        Dedektörün ithal veya yerli üretim olması fiyatını etkileyen nedenlerden biridir. Yurtdışından gelen dedektörlere uygulanan vergiler, kargo masrafı, gümrük masrafı derken maliyet yükselmektedir.

Dedektör Fiyatlarını Etkileyen 3. Etken : MARKA

        Bazı dedektör üreticileri markalaşmanın kullanıcıya verdiği güvenle fiyatlarını yukarıda tutmaktadırlar. Markalaşmak için yapılan reklamlar, tanıtımlar vb. fiyatlara yansımaktadır. Aslında bu serbest piyasada tüm ürünler için geçerlidir. Ancak şunu belirtmek istiyorum. En pahalı dedektör, en iyi dedektördür diye düşünmeyin.

Dedektör Fiyatlarını Etkileyen 4. Etken : Ar-Ge

         Bir çok ürünü alırken bunun maliyeti ne kadar ki diye düşünürüz. Bu dedektör sektöründe de böyledir. Ancak iyi bir dedektör için üretimden önce bir çok ar-ge (araştırma-geliştirme) işlemi uygulanır. Asıl fiyatı bunlar belirlemektedir. Bazı ürünlerin piyasaya çıkışı 2 yılı bulmaktadır. bu süre zarfında harcanan tüm giderler dedektör fiyatı üzerine eklenmek zorundadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here