Dedektörlerde Derinlik Neye Bağlıdır?

909

       Dedektörlerde merak edilen en önemli konulardan biride derinliktir. Define dedektörlerinin derinlik performansını etkileyen bir çok neden vardır. Bunların başında arazinin toprak yapısı gelir. Toprağın aşırı mineralli olması, kum olması, taşlık olması, boşluklu yapıda olması gibi nedenler dedektörün derinliğini olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

       Ayrıca hedefin cinsi (altın, gümüş, demir, bakır vb.), toprağın altında duruş şekli, üzerinden geçen zaman, hava şartları, kullanıcı gibi bir çok faktör dedektörün derinliğini etkiler. Şimdiye kadar saydıklarım dedektöre bağlı olmayan nedenlerdi.

       Dedektöre bağlı olan nedenleri ise; 
       Çalışma prensipleri (pulse pi, vlf, gpr), başlık özellikleri, anakartta kullanılan malzemelerin kalitesi, frekansları, yazılımları olarak sıralayabiliriz. Bunların içinde en önemlisi dedektörün çalışma prensibidir. 
       Örneğin telsizle cep telefonlarını düşünün. İkiside iletişim kurmaya yarar ancak telsiz belli bir alanı kapsarken cep telefonu tüm dünyayı kapsar. Ne yaparsanız yapın bir telsize cep telefonu kadar bir kapsama alanı oluşturamazsınız. Çünkü çalışma prensipleri farklıdır. Özet olarak vlf bir dedektörden pulse sistem bir dedektörün derinliğini beklemek yanlış olur. 
       Sonuç olarak mevcut dedektörümüzde derinliği arttırmak için cihazın dilinden anlamamız gerekir. Dedektör ne kadar mükemmel olursa olsun kullanamadıktan sonra hiç bir işe yaramaz.

Not: Bilgilendirme amaçlıdır. İzinsiz kazı yapmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here