Define, Altın Arama Çubuğu Nasıl Yapılır? – Bakır Çubukla Altın Aramak

10353
        Arkadaşlar bu yazımda size define aramak için kullanılan bakır çubukların yapımını anlatacağım. Altın arama çubukları hakkında bilgi almak için  Define Arama Çubukları – Altın Arama Antenleri – Alan Tarama Çubukları isimli yazımı okuyabilirsiniz.
 
      Çubuklarımızı bakırdan yapacağız ve içine bişey koymayacağız. Ben çubukların içini boş bırakıyorum ama eğer isterseniz çubukların ikisine civa veya 1 gram altın, gümüş veya pil kömürü koyabilirsiniz. Eğer benim yapacak vaktim yok derseniz Metin Gültekin’in yaptığı define arama çubuklarından alabilirsiniz. 
Çubuk yada anten yapımı için gerekli malzemeler :

1- 10 mm çapında 110 cm uzunluğunda bakır boru
2- Testere
3- Mengene
4- Eğe


      Önce bakır boruyu 27.5 cm uzunluğunda 4 eşit parçaya bölüyoruz.

      Çubukların 2 ucunuda resimdeki gibi mengeneye sıkıştırarak eziyoruz. 
Ezeceğimiz yerlerin büyüklüğünün baş parmağınızın sığacağı kadar olması yeterli. Yaklaşık 1.5 – 2.5 cm arası. 

 
       Burada dikkat edeceğimiz husus çubukların ikisinin uçları aynı yönde ezilecek diğer iki çubuğun uçları ise arka taraflarına göre dik olarak ezilecek. Bunu ilk resimde daha iyi anlayabilirsiniz.
 
 
      Daha sonra çubukların birer uçlarını V şeklinde kesiyoruz.
Bu kestiğimiz yerler çubukların birbirine geçmesini sağlayacak. Kestiğimiz yerleri eğe yardımıyla iyice düzeltiyoruz. Yoksa çubuklar rahat hareket edemez. 

 
      Define çubuklarımızın yapımını çok uygun fiyata tamamladık. Google da define arama çubuğu fiyatları yazdığınızda bu yaptığımız çubukların fiyatlarını bulabilirsiniz. 
       İçine civa vb koymak isteyenler çubukların birer ucunu sıkıştırıp V şeklinde kestikten sonra koyabilirsiniz. Çünkü keserken içindeki civa dökülebilir.Ayrıca civanın dışarı çıkmasını engellemek için arasına silikon sürebilirsiniz.
       Çubukları define, maden, su, altın aramalarında kullanabilirsiniz. Altın arama çubukları resimdeki gibi kullanılır. Daha detaylı kullanım bilgileri için Define Arama Çubuğu Nasıl Kullanılır başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz. Yapan herkese hayırlı olsun. Hayırlı olacaksa Allah rast getirsin. Kolay gelsin.
 
      Sorularınızı ve eklemek istediklerinizi bu sayfada paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here