Define Arama Çubukları – Altın Arama Antenleri – Alan Tarama Çubukları

1849

       Arkadaşlar bugün insanlık tarihinin en eski maden ve su arama tekniği olan bakır çubuklardan bahsedeceğim. Lütfen sizde bildiklerinizi veya düşündüklerinizi yazarak destek olun.

       Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Çubuklarla ilgili yazılanların ve söylenenlerin doğruluğu kanıtlanmamıştır. Ama kimse yanlış olduğunu da kanıtlayamamıştır. Bu yüzden denemeler yapmak ve inanıp inanmamak sizin takdirinizdedir.

       Çubuk ile su, boşluk ve maden arama işlemi insanların madenleri keşfetmeye başladığı zamana dayanır. Yani MÖ 5500 ve MÖ 1200 yılları arası. Maden Çağı içinde ilk dönem Bakır Çağıdır. Bu çağda kullanılan metaller bakır ve altındır. Bu nedenle ilk dönemlerde maden arama işlerinde bakır kullanıldığı düşünülmektedir. 

       Çubuklar gerçekten su ve maden bulma işleminde kullanılabilir ama define aramada işe yarayacağı kesin değildir. Günümüzde ise çubuklar “Madene gidiyorsa defineye de gider.” düşüncesiyle kullanılmaya başlamıştır. Hatta bu çubukların içine civa, pil vb. gibi maddeler konulmuş ve böyle denemeler yapılmıştır. Bu denemelerde başarılı sonuçlar alanların sayısı oldukça fazladır.

       Son zamanlarda “Çubuğun içine ne koyarsan ona gider.” gibi bir mantık gelişmiştir. Ben buna inanmıyorum. Nedeni ise şu. Çubuğun içine hangi metali koyarsan ve hangi metali elinde tutarsan ona gidiyor. Tamam bunu bir şekilde anladık. Ama plastik tutunca veya plastik koyunca plastiği çekmesi kadar saçma ve açıklaması olmayan bir düşünce olamaz. Doğada plastik diye bir element yoktur zaten. Bu şekilde size mal satmaya çalışanlara itibar etmeyiniz.


       Şunuda tekrar belirtmek isterim. Çubukların definecilikte işe yarayıp yaramadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak alan tarama çubukları maden, mineral ve suya tepki verdiği için sizi yanıltabilir. Bu yüzden boşa kazı yapmamanız için çubukları alan tarama niyetiyle kullanıp yanında mutlaka iyi bir define arama dedektörü kullanmanızı tavsiye ederim.

      Sonuç olarak eğer çubuklarla arama yapmak istiyorsanız 1 boy bakır çubuk alarak kendiniz yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığını Define Arama Çubuğu Nasıl Yapılır? – Define Arama Çubuğu Yapımı konulu yazımdan öğrenebilirsiniz. 

Define arama çubuklarının nasıl yapıldığını Buradan

Define arama çubuklarının nasıl kullanıldığını Buradan 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here