Define Arama Dedektörü Nasıl Kullanılır? Define Nasıl Aranır?

745

        Merhaba arkadaşlar. Bugün define arama dedektörlerinin nasıl kullanıldığını basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Anlatacaklarım tamamen defineciliğe yeni başlayanlar ve dedektörler hakkınında hiç bilgisi olmayan arkadaşlar için.

          Define Arama Dedektörünü Oluşturan Parçalar
        Dedektörler genel olarak ana ünite (cihaz), başlık (bobin) ve tutma sapından oluşur. 
Dedektörü açmadan önce başlık kablosu tutma koluna iyice sarılır ve cihaza takılır. Burada kablonun hareket etmemesi için tutma sapına iyice sarılması çok önemlidir. Çünkü özellikle VLF dedektörlerde kablo hareket ettikçe cihaz parazit yapar ve cihazın kararlı çalışmasını engeller.

          Toprak Ayarı Yapılması
         Define arama dedektörlerinde toprak ayarı manuel veya otomatik olarak 2 ye ayrılır. Manuel toprak ayarı adından da anlaşıldığı gibi definecinin cihazı kendisinin hazırlamasıdır. Otomatik toprak ayarında cihazı açarsınız ve aramaya başlarsınız. Yeni dedektörlerde genellikle manuel ve otomatik toprak ayarı bulunur. Mineral bakımından temiz olan topraklarda otomatik toprak ayarı tercih edilir. Ama cihazın otomatik ayar yapmasını zorlaştıran aşırı mineralli topraklarda toprak ayarı manuel olarak yapılabilir. Bu ayarlar cihazdan cihaza farklılık gösterir. Ayrıntılı bilgi için kullanma kılavuzundan yararlanabilirsiniz.
Toprak ayarı tamamlandıktan sonra arama yapmaya başlanabilir.

         Define Arama Dedektörü ile Nasıl Arama Yapılır?
        Cihazlara göre farklılık göstersede genellikle arama bobini 10-15 cm mesafeden toprağa paralel olarak tutulur. Mesafe korunarak başlık sağa ve sola sallanarak yürünür. Zaten çoğumuz televizyonlarda mayın aramalarını görmüşüzdür. Burada bobinin yerden hep aynı mesafede tutulması çok önemlidir.
        Ayrıca pulse cihazlar düşük frekanslarda çalıştıkları için başlıkları hızlı sallanmamalıdır. Pulse (Pi) cihazlarla hızlı arama yapılırsa ayrımda yanılma ihtimalleri artar. Ama VLF cihazlar ne kadar hızlı sallanırsa o kadar derinden ve net algılarlar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here