Define Arama Yöntemleri – Altın Nasıl Aranır? Hazine Aramak-Bulmak

1900

       Define aramanın bir çok yolu vardır. Bunlardan bazıları uydurma yöntemlerdir. Bazıları ise büyüyen teknoloji ile geliştirilen yöntemlerdir. Ben altın veya define aramalarında kullanılan tüm yöntemleri yazmaya çalışacağım. Hangi yöntemi uygulayacağınız sizin takdirinizde. Çubukla define aramak.

          GPR – Radar ve Yer Altı Görüntüleme Sistemleri ile Define Aramak 
        GPR-Radar ve yer altı görüntüleme cihazları oldukça pahalı define arama yöntemleridir. Fiyatları 15.000 TL ile 200.000 TL arasında değişmektedir. 
Fiyatlarının yüksek olmasından dolayı sahteleri yapılmaktadır. Sahteleri bir dedektör devresinden ve bilgisayar programından oluşmaktadır. Cihaz algıladığı metale göre hafızasına daha önceden yüklenmiş birlerce yer altı görüntüsüne benzeyen resimleri göstermektedir. Doğruluk payı sıfırdır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için GPR Radar Yer Altı Görüntüleme Jeoradar OKM Define Aramada Kullanımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

         Define Dedektörleri ile Define-Altın Aramak

        Define dedektörleri alıcı-verici bobinin metalle karşılaşması mantığı ile çalışır. Define ve altın arama dedektörleri ile arama yapmak diğer yöntemlere göre çok zahmetlidir. Şüpheli bölgenin adım adım aranması gerekir.Buna rağmen sonuçları gözle görülebilir olduğu için en güvenilir define arama yöntemidir.
        Dedektör fiyatları marka ve çalışma sistemine göre değişir. Fiyatlar 100 TL ile 12.000 TL aranda değişir. Dünyada ve ülkemizde bir çok dedektör üreticisi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları uydurma cihaz bilgileri ile satış yapmaya çalışırlar. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için Define Dedektörleri Hakkında Yanlış Bilgiler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

        Çubuklarla ve Ağaç Dalı ile Define-Altın Aramak
       Define arama yöntemlerin içinde en eski olanı çubukla veya çatal ağaç dalı ile yapılan aramalardır. Bakır veya daha farklı metallerden yapılmış çubuklar ve çatallı ağaç dalları ilk çağlardan beri kullanılmaktadır. Eski insanlar bu yöntemleri maden ve su aramalarında kullanmışlardır. Ancak günümüzde define-hazine aramalarında kullanılmaktadır. Bu konu hakkında bilgi almak için Define Arama Çubukları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


          Alan Taramalar ile Define Aramak

        Alan tarama cihazları kullanıldığı yerin belirli bir alanını tarayan cihazlardır. Özelliklerine göre 100 metrekareden 1000 metrekareye kadar alanı 15 metre derinliğe kadar taradığı savunulur. Ancak bu bilgilerin doğruluğu veya yanlışlığı kanıtlanmamıştır.
        Alan taramalar gerçek olup olmadıkları konusunda en çok tartışılan define arama cihazlarıdır. Kullananların bir kısmı çok iyi çalıştığını savunurken bir kısmı da hiçbir işe yaramadığını savunur. Bu tartışmaların en önemli nedenlerinden biri bazı dolandırıcıların alan tarama cihazı adı altında içinde sadece pil ve karmakarışık kabloların olduğu antenli boş kutuları definecilere satmasıdır. Hiçbir açıklaması bulunmayan bu cihazlar tamamen kolay yoldan para kazanmak için yapılmış uydurma cihazlardır. Alan tarama cihazlarının fiyatları 100 liradan başlayıp 10.000 liraya kadar çıkmaktadır. Alıp almamak, kullanıp kullanmamak tamamen sizin takdirinizdedir.


         Hoca – Ermiş Kişi ve Cinler Aracılığı ile Define Aramak
        Defineciler arasında en çok başvurulan yöntemlerdendir. Şüpheli bölgeden alınan toprak örneği hocaya götürülür. Hoca bu toprağa belirli işlemler uygulayarak hazinenin yerini görür ve söyler. Benzer bir yöntem ise cinleri olduğunu söyleyen bir kişiye gidilir ve hazinenin yeri cinlerden öğrenilmeye çalışılır. Yoruma açık bir konudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here