Define Dedektörleri Hakkındaki Yanlış Bilgiler – Yapılan Hatalar

612
Merhaba Arkadaşlar,

        Bu yazımda dedektörler hakkındaki eksik veya yanlış bilgilerden bahsedeceğim. Belki çoğu kişi biliyordur bunları ama 1 arkadaşımızı bile bilinçlendirsek bize yeter.
       
       İlk olarak “Dedektörünüz kaç metreden çeker? ” “Derinliği ne kadar? ” sorularıyla başlamak istiyorum. Bu sorular başlı başına yanlıştır. Soruyu 2 maddede açıklamalarıyla anlatmaya çalışacağım. 

1- Dedektörler havada çok uzak mesafelere sinyal gönderebilirler ancak o mesafedeki metalleri algılayamazlar. Bazı dedektör satıcılarıda bu yanlış bilgiyi kullanarak cihazlarına 6 metreden 12 metreye kadar derinlikler vermekteler. Bu bilgilere kesinlikle inanmayın.

2- Dedektörler her metali aynı mesafeden algılamaz. Örneğin 1TL bozuk parayı 30cm den çekiyorsa, bileziği 60cm den, kola kutusunuzu 1 metreden çekebilir. Yani dedektörün çekimi metalin boyutuna göre değişir. Bu yüzden “Kaç metreden çeker? ” sorusu yerine bir bileziği, kola kutusunu vs. kaç cm’ den çeker sorusu doğru olacaktır.


            “Toprak altında yıllanmış gömüleri derinden çeker.” Aslında doğru bir cümle sadece bazı eksikleri var. Evet, yıllanmış gömüleri derinden çeker ama yeni gömülere oranla derinden çeker. Örneğin havada 60cm den çektiği bir bileziği isterseniz 100 asır toprakta bekletin yinede 60 cmden fazla çekmez. Doğrusu şöyledir; 100 yıl önce gömülmüş bir bileziği 60cm den çekiyorsa 1000 yıl önce gömülmüş bileziği 70cm den çeker. Bunun doğrusu budur.

           “Altını daha derinden çeker.” Bu cümlenin hiç bir doğruluğu yoktur. Dedektörler için altının diğer metallerden -bazı metaller hariç- farkı yoktur.

          Hiçbir dedektör metalin derinliğini net olarak gösteremez. Çünkü dedektörlerin derinlik için işlediği bilgiler metalin büyüklüğüne, cinsine, pozisyonuna vb gibi nedenlere bağlı olarak çok büyük farklılıklar gösterir.

          Kimsenin söylediği derinliklere inanmayın. Alın elinize metrenizi ölçün. Ben 1 metreye 3 metre diyeni bile gördüm. Gerçi böyle insanlarla karşılaşınca ölçmeye bile gerek kalmıyor.
         
         Aklıma geldikçe eklemeler yapacağım. Şimdilik bu kadar.
  **Derinlikler örnektir. Dedektörlere göre farklılıklar gösterir.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here