Define Dedektörleri Uydudan Takip Edilebilir mi?

906

        Defineci arkadaşlarımızın en çok sorduğu sorulardan biri olan “Dedektörler Uydudan Takip Edilebilir mi?” konusundan bahsetmek istiyorum. Cep telefonlarında bulunan sistemler gibi uydudan konum belirleme teknolojisini define dedektörlerinede uygulamak basit gibi görünsede hukuki açıdan kesinlikle yasaktır.

        Dedektör üreticileri tarafından bakıldığında ise tüm dedektörlerin içine uydudan takip sistemini yerleştirmek oldukça maliyetli bir iştir. Bu yüzden hiç bir define dedektörü üreticisi bu gereksiz masrafın altına girmez. Çünkü definecinin uydudan takip edilmesi dedektör üreticisinin hiç bir işine yaramaz. Hatta şikayet edilmesi durumunda insan hakları mahkemeleri tarafından ağır tazminat cezalarına çarptırılabilirler.
        Ayrıca şimdiye kadar 30 dan fazla yerli-yabancı define dedektörünün devre kartını inceleme fırsatım oldu. Hiçbirinin içinde uydudan takip için gerekli olan sisteme rastlamadım.

        İşin yasal boyutuna baktığımızda üretimi ve satışı yasal olan her üründe olduğu gibi define dedektörlerinde de tüketici haklarına ve insan haklarına bağlı kalınması gerektiğini görüyoruz. Bu haklar devlet yasaları tarafından güvence altındadır.
        Saydığım nedenlerden dolayı içinizi rahat tutmanızı tavsiye ederim.

Not : Bilgi amaçlıdır. Lütfen izinsiz kazı yapmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here