Kiralık Dedektör Fiyatları – Define Dedektörü Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

842

         Bildiğiniz gibi definecilikte çok önemli bir yere sahip olan define dedektörlerinin fiyatları 500 TL ile 200.000 TL arasında değişmektedir. Bu yüksek fiyatlarda maddi durumu iyi olmayan definecileri dedektör kiralamaya mecbur etmektedir. Ancak define dedektörü kiralarken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

1- Öncelikle şunu belirteyim. Dedektör kiralarken imzaladığınız sözleşmeye çok dikkat edin. Kesinlikle güvenmediğiniz firmalara veya kişilere senet imzalamayın. Sözleşmede teslim aldığınız parçaların dışında bir parça olup olmadığına bakın. Geçen gün gelen bir mailde yazanları aynen aktarmak istiyorum. “merhaba efendim, xxxx firmasından dedektör kiraladım ve çok büyük mağduriyet yaşadım.Sözleşmeye yedek akü verildi diye yazmışlar ama öyle birşey vermediler. 1 hafta sonra cihazı teslim etmeye gittiğimde yedek batarya yok dediler. Bende vermediniz zaten dedim. Sözleşmede imzalamışsın teslim aldım diye dediler ve benden 200lira batarya parasını zorla aldılar.sizden ricam bu firmayı sitenize yayınlayın ki başka arkadaşlar mağdur olmasın.saygılar.”  (Mailde anlatılanların gerçek olup olmadığını bilmediğimiz için firmanın adını vermiyoruz) Bu konuda bize mail atan mağdur defineci arkadaşlarımızın sayısı gün geçtikçe artıyor. 


2- Özellikle pulse (pi) ve gpr (yer altı radarı) dedektörlerin kullanımı bilgi ve tecrübe ister. Bu cihazları 2-3 günde yada 1 haftada kullanmayı öğrenemezsiniz. Bu cihazların huyunu suyunu öğrenebilmeniz için defalarca tecrübe etmeniz gerekir. 1 hafta boyunca boşa gezmemek için cihaza hakim birini yanınıza almanızı tavsiye ederim.

3- Kiralayacağınız dedektörü sizden önce bir çok kişi kullandığı için arızalı olup olmadığı çok önemlidir. Bu hassas ve pahalı cihazlar kiralayanlar tarafından hor kullanılmış olabilir. Eğer kiraya veren firma cihazı her defasında kontrol etmiyorsa bozuk cihaza boşu boşuna para vermiş olursunuz.

4- Kiraladığınız dedektörün faturasını muhakkak alın. Almazsanız yakalandığınızda cihazla ilgili hiç bir hak talep edemezsiniz.

5- Son olarak amacınıza uygun dedektör dercih edin. Eğer tek para toplayacaksanız veya 1 metre derinliğe kadar arama yapacaksanız vlf sistem dedektörler işinizi görür. Ama derin aramalar için pulse (pi) veya gpr kiralamanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here