Nümismatik – Para Bilimi – Sikke İnceleme – Nümizmatik Nedir?

1417

        Nümismatik, Latince numisma ve Grekçe nomisma kelimelerinden türemiştir. Sikke, madalyon ve para tarihi ve tanımıyla ilgilenen bilimdir. Tarih biliminin alt koludur.
        Nümismatik dalında uzman olan kişilere veya para koleksiyonculuğuna Numismat adı verilir.
        Sikke ve madalyaların ağırlık, alaşım, tip, dağılım ve yayılım gibi özelliklerini inceleyerek din, gelenek, ticaret, coğrafya ve sanat tarihi konularında tarih bilimine yardımcı olmaktadır.
        Para koleksiyonculuğu Romalılar döneminde başlamıştır. İlk para koleksiyoncusu dünyaca ünlü Sezar‘dır. Ülkemizde ise sikke ve para koleksiyonculuğu 1900 lü yılların başlarında müzeciler tarafından başlatılmıştır. 1968 yılında tüm nümismat ve para koleksiyoncularını tek çatı altında toplamak adına Türk Nümizmatik Derneği kurulmuştur.

        Nümismatiğin en önemli nesnesi sikkelerdir. Ancak madeni ve kağıt paralar, nişanlar, hatıra madalyonları, madalyalar, jetonlar ve para formundaki kıymetli objeler nümismatik bilimi altında incelenir.
        Özellikle çok az sayıda yazılı kaynakların bulunduğu dönemlerin incelenmesinde nümismatik bilimi çok önemli yer tutmaktadır. Bu yüzden tarihi aydınlatmak adına sikke ve antik para veya para türevi objeler çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here