Pulse Pi Çalışma Prensibi – En İyi Define Dedektörü – Dedektör Fiyatları

1494

          Define dedektörleri genel olarak VLF Sistem ve Pulse Pi Sistem olmak üzere ikiye ayrılır.


          VLF (Valf) Sistem Dedektörler hakkındaki yazımı okumak için BURAYI TIKLAYIN

          Pi Ne Demek?
          Pi dedektörler adını Pulse Induction kelimesinin baş harflerinden alır. Halk arasında pulse veya pals olarak da söylenir. Pulse-pals kelimesi darbe anlamına gelir. Buradan da anlaşıldığı gibi Pulse dedektörler sinyallerini darbeli olarak gönderirler. Sinyaller çok düşük frekanslıdır. 50 Hz – 900 Hz. Pals dedektörler bu özelliklerinden dolayı VLF ye oranla yaklaşık 3 kat derine sinyal gönderebilirler. Pulse dedektörler tektekçilik için uygun değildir. Derindeki defineler ve kalıntılar için tercih edilmelidirler.

          Pulse Dedektör Başlık Yapımı ve Özellikleri
          Pulse dedektörlerin arama başlıkları markalarına göre mono (tek) veya 2 bobinden oluşur. Başlık boyutları istenildiği gibi büyütülebilir. 10 cm, 50cm, 90cm x 90cm, 1metre x 1metre, 2m x 2m gibi. Bu sayede büyük arazileri taraması çok daha kolaydır. Ancak pulse dedektörlerde arama hızı çok önemlidir. Başlık, VLF sistemlerin aksine yavaş gezdirilmelidir. Hızlı gezdirilirse yanılabilir ve hatalı ayrım yapabilirler.

          Pulse Dedektörlerde Metal Ayrımı
          Eski pulse dedektörler ayrım konusunda çok yetersiz kalıyorlar. Ancak günümüz teknolojisinde pulse dedektörlerin ayrımlarıda en az vlf dedektörler kadar net. Hatta son günlerde gözüme pulse bir dedektör takıldı. Cihazı alıp incelemedim fakat videolarında gördüğüm kadarıyla çok net altın ayrımı yapıyor. Şuan kullanıcı yorumlarına ulaşamadım. Reklam olmaması için isim vermiyorum. 

           Pulse Dedektör Fiyatları
           Pulse dedektörlerin fiyatları 100 liradan başlayıp 10.000 liraya kadar çıkmaktadır. 100 liradan başlayanlar piyasada yaygın olan delta pulse ve hammer head isimli pulse cihazlardır. Bu cihazlar eski sistemdir ve analog devreler içerirler. Metal ayrım özellikleri yoktur. 

          Diğer Özellikler
          Pi sistem dedektörleri kullanmak tecrübe ister. Cihazı çok iyi tanımak gerekir. Bu şekilde kullandığınızda çok iyi işler başarabilirsiniz. Özellikle cihazın minerale ve metale verdiği sesi çok iyi tanımanız gerekir.
          Pulse Dedektörler karşılarındaki engellerden (toprak, kaya vb gibi) etkilenmezler. Ancak mineralli topraklarda yanıltıcı sinyaller verebilirler. Bu eksiklikte son zamanlarda mineral silme veya mineral eleme özellikleriyle büyük ölçüde giderilmiş sayılır.

          Ülkemizdeki ve dünyadaki bazı Pulse Pi Define Dedektörü üreticileri ve modelleri şunlardır :
          Lorenz Deepmax, Rex Land Craft-Vega, Ground Pionner, Farmet Teknoloji Royal Pulse, Megatekno Dedektör Pimax Pulse, Kyzikos Dedektör, Stinger, Delta Pulse, Golden Mask Pulse, Mikron Proton …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here