Tektekçilik Nedir? Nerede ve Nasıl Yapılır? Sikke Toplamak

2990

      Tektekçilik adından da anlaşıldığı gibi tek tek metal para veya obje toplamaktır. Tektekçilikte muhakkak dedektör kullanmak gerekmektedir. Aksi halde yıllardır toprağın içinde olan paralar, objeler toprakla bütünleştiği için zor bulunur. Hatta birde karanlıksa kesinlikle bulunamaz. 

      Tektekçilikte iki önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi aranacak bölge, ikincisi ise dedektördür. İki unsurun açıklamasını yazının devamında bulabilirsiniz
Tektekçilik Yapılacak Bölge Nasıl Seçilir?
       Tektekçilikte eski kalıntılara (sikke, takı, obje vb.) rastlayabilmek için eski yaşam yerlerinin olduğu mevkilerde araştırma yapılmalıdır. Tarihi bir geçmişi olmayan bölgelerde arama yapmakla hiçbir sonuca varılmaz. Aslında bu unsur tüm define aranacak yerlerde geçerlidir.
 
Tektekçilik Yapılacak Dedektör Nasıl Seçilmelidir?

       Tektekçilik dedektörü VLF sistem olmalıdır. Pulse (Pi) sistem dedektörler tektekçilikte iş yapmaz. Bunlar derinde ve büyük olan objeler için kullanılır. VLF dedektörler ayrım konusunda başarılıdırlar. Yüzeyde bir çok metal kalıntısı (çivi, saçma kovanı, tel, at nalı vb.) vardır. Tektekçiyi en çok zorlayan konu budur. Bunun için iyi ayrım yapan bir dedektör gerekmektedir.
 
       En önemli kurala geldi sıra 🙂 Bulduğumuz sikkeleri veya objeleri müzeye teslim ediyoruz. Saygılar

Gönderen : Rıza Yılmaz – Muğla
Düzenleme : Definemerkezi

       Sizde sitemizde bildiklerini paylaşabilirsiniz. Mail atmanız yeterli. definemerkezi17@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here