VLF Çalışma Prensibi – En İyi Define Dedektörü – Dedektör Sistemleri

1447
           Define dedektörleri genel olarak VLF Sistem ve Pulse Pi Sistem olmak üzere ikiye ayrılır.

         Pulse Pi Sistem Dedektörler hakkındaki yazımı okumak için BURAYI TIKLAYIN

         VLF dedektörler -halk arasında valf yada tektekçi dedektörü de denir.- ayrım  konusunda çok başarılıdır. Ancak derinlik konusunda aynı şeyi söyleyemeyiz. Valf dedektörler Pi dedektörlere göre çok yüksek frekanslarda çalışır. 3 Khz – 25 Khz arasında. Bu yüzden toprağı veya karşılarındaki engeli zor geçerler. Ayrıca yüksek frekanslarda çalıştıkları için hızlı kullanmak gerekir. Vlf dedektörlerle arama yapılırken hızlı sallanmalıdır. Özellikle metal tespit edildiğinde metalin üstünde hızlı sallandığında ayrım netleşir. 

         VLF Dedektörlerin çalışma prensipleri kısaca şöyledir : 1- Devre elemanları verici bobin üzerinde bir elektrik akımı oluşturur.
2- Bu akım bobin etrafında manyetik alan oluşturur.
3- Bu manyetik alan metaller üzerinde Eddy Akımları dediğimiz vericiye ters yönde akımlar oluşturur.
4- Alıcı bobin bu akımları algılar
5- Alıcı bobinden gelen sinyaller alıcı devrede katbekat büyütülür ve sese veya görüntüye dönüştürülür. 

            VLF dedektörlerin arama başlıklarının çapı 50 cm i geçmez ve genellikle 2 bobinden oluşur. Bobinlerden biri alıcı diğeri ise vericidir. Bu bobinler ince bakır tellerden sarılarak yapılır. Alıcı ve verici bobin çok hassas yerleştirilir ve sabitlenir. En ufak bir hatada bobinler birbirlerini algılarlar ve cihaz çalışmaz.

           Vlf dedektörler de en pahalısı ile orta hallisi arasında pek fark yoktur. Dikkat ederseniz aynı cihazları ekran takıp, aydınlatma vb. yapıp kısacası süsleyip satarlar.

           Eğer tektekçilik yapacaksanız Vlf sistem cihazlar sizin için idealdir. Bunlarla tektekçiliğin yanında 1 – 1.5 metre derinliğe kadar büyük hedefleri de arayabilirsiniz.

           Ülkemizdeki ve dünyadaki bazı VLF Dedektör üreticileri şunlardır :
  Garrett, Fisher, Whites, Minelab Dedektör, XP Dedektör, Nokta Dedektör, Sismik Dedektör, Adrenalin Dedektör, Farmet Dedektör, Megatekno Dedektör, Maksel Dedektör, Uğul Dedektör, Bounty Hunter, Makro Dedektör, Maksel Dedektör, Golden Mask, Tesoro …  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here