Define Aranacak Arazilerin Özellikleri

1337

        Define aranacak arazilerde bazı özellikler aranmalıdır. Aksi takdirde yapılan aramalar hem zaman kaybına, hemde maddi kayıplara neden olur.
        Öncelikle define aranacak olan arazide su kaynağı olmalıdır. Suyun olduğu yerlerde %90 ihtimalle yerleşim olmuştur. Diğer yandan arazinin tarıma ve yerleşime uygun olması gerekir. Tarım ve su insanların yaşamasını sağlayan temel unsurlardır.

         İnsanlar yerleşim yeri seçerken şu unsurları göz önünde bulundurmuşlardır; Su, tarım arazisi, iklim koşulları, maden, ulaşım ve güvenlik.
        Arazide eğer varsa yerleşme kalıntıları, mezarlar, yazıtlar gibi bulgular incelenerek dönem bulunmalıdır. Yukarıda saydığım özellikleri taşıyan bir arazi define araştırmaları yapmak için biçilmiş kaftandır. Tüm bu söylediklerim yapılırken antik kalıntıları tahrip etmemeye özen göstermeliyiz.
        Bir diğer önemli konu define araştırması yaparken kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyin. Akıl, mantık ve inançlarınız doğrultusunda hareket edin. Bu konuda kimsenini bilgisine güvenmeyin. Sadece gözünüzle gördüklerinize veya mantığınıza uyan tahminleri değerlendirin.

Not : Bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen yasal olmayan işlemler yapmayınız. 

Gönderen : Şerif Sadık – İstanbul
Düzenleyen : Definemerkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here