Define Haritası Nasıl Yorumlanır? Hazine Haritaları Yorumlama Okuma

3661
       Bu yazımda define – hazine haritalarının nasıl okunduğunu, nasıl çözümlendiğini, nasıl yorumlandığını anlatmaya çalışacağım. Kolay haritalar için bu yazı teferruatlı gelebilir.
      
        Hazine Haritalarında Yer Tayini Nasıl Yapılır?

      Define haritaları okunurken öncelikle bulunduğu konum kesin olarak tayin edilmelidir. Yer tayini için haritadaki değişime uğraması veya yok olması çok zor olan yerleri örneğin nehirler, ırmaklar, göller, dağlar, camiler veya dini mabetler, kaleler deniz vb. gibi  belirlemeliyiz. Daha sonra bunların isimleri değiştiyse yeni isimlerini öğrenmeliyiz. Eğer haritada bu yerlerin isimleri geçmiyorsa üzerindeki yazılardan veya şekillerden haritanın hangi döneme ait olduğunu bulabiliriz. 


       Define Haritalarındaki İşaretler ve Simgeler Ne Anlama Gelir? Yön Nasıl Belirlenir?

      Define haritalarında bazı işaretler kullanılır.Bunlar genellikle ağaçları, nehirleri, gölleri, camileri veya dini yerleri, dağları, çeşmeleri, kuyuları, kaleleri, denizi belirtmek için kullanılır. Çözülmüş çoğu define haritasında ağaçlar yukarı doğru üçgensi oklar şeklinde, nehirler uzun çizgi şeklinde veya kesik kesik çizgilerle, dağlar geniş üçgenlerle, kuyular iç içe geçmiş 2 daire ile, camiler hilal veya cami şeklinde, kiliseler haç işareti ile, göller büyük şekilsiz daireler ile, kaleler veya surlar üzerinde küçük küçük karele olan düz çizgiyle, çeşmeler ortasında yuvarlak olan 4 köşe şekillerle gösterilmiştir. Alternatifleri olabilir. Bunlar en çok bilinenler. Zaten hepsini bilmemiz imkansız.
       Hazine haritalarında yön belirlemek için çoğunlukla güneşin doğuşu veya batışı kullanılmıştır. Bu çok önemlidir. 
      Ayrıca harita üzerinde ayı özellikle topal ayı veya tüfek, silah varsa bunlar eşkiya haritalarıdır.

       Define Haritaları Nerden veya Nasıl Bulunur?

      Define haritaları babadan oğla şeklinde elimize ulaşabilir. Eski evlerde, yerleşim yerlerinde bulunabilir. Kayaların üzerine veya mağara duvarlarına çizilmiş olarak bulunabilir. Haritalar genellikle hayvan derisi üzerinde veya kayrak taşlar üzerinde olur. Deri haritalar çok çabuk deforme olur. Bu yüzden yorumlaması zorlaşabilir. Define haritaları parçalara bölünerek saklanmış olabilir. İncelerken haritanın tam olup olmadığına dikkat edin.

      Sahte Define Haritaları – Sahte Haritalarla Yapılan Kandırmacalar 

     Son zamanlarda insanların sahte haritaları satmaya çalışma haberleri iyice arttı. Özellikle haritayı önce küple veya eski bir sandıkla toprağa gömüp sonra gerçekten bulmuş gibi çıkartırlar. Sonra “Ben bu işten vazgeçtim hakkımı sana satayım.” veya “Bana şu kadar para ver harita sende kalsın.” gibi yalanlarla yanlarındaki insanları dolandırmaya çalışırlar. Eğer ekip arkadaşınızı çok iyi tanımıyorsanız böyle durumlarda güvenmeyin. Aslında böyle insanlar haritayı düşük fiyatlarla size satmaya çalışmalarından çok çabuk şekilde fark edilebilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here