Define Nedir? Define Nerde Aranır? Define İşareti Nedir? Define İşaretleri Hakkında Kesin Bilinmesi Gerekenler

1795

Define Nedir?

          Define özetle söylemek gerekirse saklanmış kıymetli, değerli mallardır. Bu mallar altın veya diğer metallerden yapılmış paralar, eşyalar, takılar, heykeller, silahlar, kılıçlar vb olabilir. Yapıldığı malzemeye, ait olduğu döneme ve adetine göre paha biçilir. Bulunduğu ülke dışına çıkarılması milli servet kaybıdır. Aşağıda bulunmuş ve kaçılmaya çalışılırken yakalanan definelerden bir fotoğraf vardır.


Define İşareti Nedir? Define İşaretleri Hakkında Kesin Bilinmesi Gerekenler

          Define işaretleri saklananan malın veya hazinenin yerinin kaybedilmemesi için konulmuş simgelerdir. Bazı işaretler de etraftaki insanları bilgilendirmek amacıyla kullanılmıştır. Örneğin önemli dini kişiliklerin mezarları etraftaki insanların bilgisi olması ve saygı göstermeleri için işaretlenmiştir. Bunları günümüzdeki türbelere benzetebiliriz.

          Define işaretleri bir çok şekilde yorumlanır. Özellikle son zamanlarda forum sitelerinde işaret yorumları iyice artmıştır. Ancak define işaretinin bulunduğu yeri görmeden yorum yapmak çok yanlıştır. Sadece şu işaret şu anlamlara gelir şeklinde yorumlar yapılabilir. Çünkü işaretler bulunduğu ortamlarla bütünleşiktir.

         İşaretin bulunduğu mevkide hangi uygarlıkların kurulu olduğu çok önemlidir. Çünkü işaretler uygarlıklar arasında ortak değildir. Yani insanlar alfabe gibi buraya para gömersek A yazalım mezar yaparsak B yazalım diye anlaşmamıştır.  Hatta o zamanlar haberleşme olmadığı için insanların birbirinden haberi bile yoktu.


         Bir diğer konu ise definenin saklanış biçimi ve işaretlenmesi. Kendimizi parasını saklamaya çalışan bir insan yerine koyalım. Paramızı kimsenin aklına gelmeyecek bir yere gömerdik ve sadece kendi anlayabileceğimiz gibi işaretlerdik değil mi? İşte eski insanlarda böyle yapmışlar. Kimisi gömdüğü paranın üzerine çarpı işareti koymuş, kimi tavuk işareti koymuş, kimi paranın uzağına işaretler koymuş. Bu nedenle işaret analiz edilirken önce bölge tümüyle incelenmelidir. Sitemizde de yazan işaret anlamları sadece sonuca varmış anlamlardır ve örnek teşkil etmesi için yazılmıştır.

        Son olarak da gömünün derinliğinden bahsetmek istiyorum. Bulunun para tarzı gömüler %75 olarak 1 metrenin altında bulunmuştur. Bu şöyle açıklanmaktadır. Şahıslar paralarını saklarken geri almak için saklamışlardır veya paralarını eşkiyalardan, hırsızlardan ve işgalcilerden saklamak için gömmüşlerdir. Bu olaylar ani geliştiği için 3-5 metre kazmaya fırsatları olmamıştır. Tavsiyem eğer aradığınız şey şahıs parasıysa derinlerle uğraşıp zaman kaybetmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here