Elektroliz ( Elektrik ) Yoluyla Madeni Para Sikke Temizleme

1408

ELEKTROLİZ ( ELEKTRİK ) YOLUYLA MADENİ PARA, SİKKE TEMİZLEME

        Bu yöntem ile elinizdeki eski paraları güvenli ve kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

        Yapmanız gereken öncelikle 9, 12, veya 18 volt luk bir DC Adaptöre sahip olmaktır. Yüksek amperli olması daha da iyi olacaktır. Daha sonra ihtiyacınız olacak olanlar;
       * Paslanmaz çelik kaşık
       * Cam su bardağı
       * Tuz
        Cam bardağa soğuk su koyunuz ve 1 çay kaşığı kadar tuzu ekleyip iyice karıştırınız. Daha iyi verim elde edebilmek için suya birkaç damla limon suyu ilave edebilirsiniz.
        Şimdi adaptörün hangi ucunun eksi (-), hanği ucunun da artı (+) kutuplu olduğunu bulmak gerekir. Eksi (-) kutuplu uç madeni paraya, artı (+) kutuplu uç ise kaşığa bağlanması gerekir. Eğer kutupları tayin edemediyseniz;
      * Adaptörü fişe takın ve ( – ) ucu paraya ve diğerini de ( + ) ucunuda kaşığa bağlayın. Eğer para üzerinde bir müddet sonra kabarcıklanmaya köpürmeye başlarsa doğru bağlantı yaptınız demektir.
        Para ile adaptörün (-) uçlu kutbun direkt temas ettiğinden emin olun. Paranın üzerini paraya zarar vermeyecek şeklide olmak kaydı ile biraz kazıyarak daha iyi bir teması sağlayabilirsiniz.
        Bir müddet sonra bardağın içinde bir toz bulutu oluşacak. Elektrik enerjisi madeni paradan geçerken paranın yüzeyinde metal olmayan partikülleri ayırıyor. Bu temizleme işlemi ortalama 5 dakika kadar sürer. İşlem sonunda çok fazla çamur ve köpük birikir.
        İşlem bittikten sonra parayı musluk suyu altında yıkayınız. Gerek duyarsanız elinizle suyun altında ovarak yıkayabilirsiniz veya diş fırçası ve diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.
         İşlemi öncelikle değersiz bir metal para üzerinde deneyizin. Bizim tavsiyemiz antik paralarınızı temizlememeniz.

Definemerkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here