Epigrafi – Yazıt Bilimi – Define İşaretleri ve Epigrafi

1029

       Epigrafi Türkçe’de Yazıt Bilimi anlamına gelmektedir. Bu bilimle ilgilenen kişilere epigrafist veya yazıt bilimci denir. 
       Epigrafi Helence’de yazıt anlamında kullanılan Epigraphe ve kaydetmek, yazmak anlamına gelen Epigraphein kelimelerinden gelir. 

       Epigrafi tarihi yapıtlardaki kitabeleri ve yazıları inceler. Metal, taş, mermer gibi kalıcı maddeler üzerine yazılan veya işlenen yazılarla ve sembollerle ilgilenir. Sikkeler epigrafi bilimi altında incelenmez. Sikkeler ile nümismatik bilimi ilgilenir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi “Para Bilimi- Sikke İnceleme” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. 
        Bu bilim dalı define işaretleri yorumlarında çok işimize yarar. Ancak yazıt bilimci olmak çok iyi bilgi birikimi ve tecrübe ister. Epigrafi konusu hakkında profesyonel kişilerden ve kaynaklardan bilgi almak en doğrusudur. Yoksa define işaretleri yorumları, hurafe ve safsatalardan ileri gidemez. Zaten bir çok forum sitesinde de gördüğümüz gibi olaylar şehir efsanesi haline gelmiş ve hala kulaktan kulağa dolaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here