Horasan Nasıl Kırılır? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Çözülür?

4583

        Daha önce Horasan Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Yapılır? başlıklı konumda horosan hakkında detaylı bilgi vermiştim. Bu yazımda horasanın nasıl anlaşılacağını ve kırılacağını anlatacağım.

        Hatırlatma : Burada vereceğim bazı bilgiler tehlikeli olabilir. Uygulamadaki sorumluluk size aittir. Ayrıca tarihi eser niteliğinde olan horasanlı yapılara bu işlemlerin yapılması yasal değildir.

          Horasan harcını kırmanın bir çok yolu vardır. Hangisi kolayınıza geliyorsa uygulayabilirsiniz. Horasan harcı kırma yöntemleri :  

1- Horosan iyice ısıtılır ve üzerine soğuk su dökülür. Horasanın üzerinde bir lastik yakın. Lastik eridikçe horasana yapışır ve horasanında iyice ısınmasını sağlar. İyice ısındıktan sonra üzerine donmaya yakın soğukluktaki suyu dökün. Horasanın çatladığını göreceksiniz. Bir taşla vurarak iyice parçalayabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan 10 dk saat önce horasanın üstüne alkol döküp beklerseniz daha iyi sonuç alırsınız.

2- Eğer horasan çok sertse sirke, asit ve limon suyunu karıştırıp horasanın üzerine dökün. Biraz bekledikten sonra saf alkolü veya mangal yakmak için kullanılan kimyasal sıvıyı horasanın üzerine dökün ve yakın. Horasan çözülecektir. 

3- Aynı miktarda sirke ve pas çözücü kimyasal karıştırılır. İçine bunların yarısı kadar alkol ve tuz ruhu karıştırılır. Bu karışım horasanın üstüne dökülür. 1-2 saat bekledikten sonra horasanın yumuşadığını ve el ile bile dağıldığını görürsünüz. Dikkat : Bu karışım kesinlikle kapalı ortamda kullanılmamalıdır ve solunmamalıdır. Aksi takdirde zehirlenmeye neden olur.

4- Yukarıda yazdıklarımın hepsini yaptıysanız ve sonuç alamadıysanız tek yöntem kalıyor geriye. Hilti. Hiltiyi alıp çatır çatır kırabilirsiniz :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here