Horasan Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Yapılır?

2882

      Horasan toprak, yumurta akı ve kireç gibi malzemelerin karıştırılmasıyla elde edilen eski bir yapı malzemesidir. Bazı yapılarda horasanın dayanıklılığını arttırmak için çakıl taşı, kum, saman, reçine, bitkisel lifler, hayvan kılları gibi maddelerin kullanıldığıda görülmüştür.

Horasan Harcı Geçmişi

      Horasan ilk olarak Türkler tarafından kullanılmıştır ve yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi vardır. 15. yüzyıldan sonra kullanım alanları oldukça genişlemiş ve sıklaşmıştır. Özellikle bu dönemlerdeki ustalar çok kaliteli horasan harçları imal etmişlerdir. İçine kök boyaları da katılarak hazırlanan bu harçları ana kayadan ayırt etmek çok zordur. Bunlar kaya kadar sağlam ve tamamen aynı renktedir. 

Horasan ve Define – Definecilik
      Horasan bir çok yapıda kullanılmıştır. Ama bizi ilgilendiren kısım define saklarken nasıl kullanıldığıdır. Horasan genellikle kayaların içine saklanan defineleri gizlemek için kullanılmıştır. Bunun dışında toprağa gömülen definenin üzerine örülen duvar tabakasında da kullanıldığı görülmektedir. Bazı kaya mezarların girişlerini kapatmak içinde kullanılmıştır.

      Gelen sorulardan şunu anlıyorum. Sanki defineciler definenin değilde horasanın peşinde. Horasanın olduğu her yerde define olacak diye bir kural yok. Çünkü horasan evlerden tutunda ağırlara, damlara kadar bütün yapılarda kullanılan bir malzemedir. 

Horasan Nasıl Ayırt Edilir – Anlaşılır?
      Horasanı ana kayadan ayırt etmek için üstüne su dökebilirsiniz. Horasan kayadan çok daha geç kurur. Uzun süre nemli kalır. Bu şekilde horasan olup olmadığını anlayabiliriz. Zaten horasan kalitesiz ise işlem yapmaya gerek kalmadan rengi ile belli eder. Yada ellediğinizde kum gibi dağılır.

      Günümüzde eski yapıların restorasyon işlemlerinde de yapının doğal halini korumak amacıyla horasan kullanılmaktadır. Bu horasan gerçek horasandan farklıdır ve modern horasan olarak adlandırılır.

      Horasanın nasıl kırılacağını veya çözümleneceğini öğrenmek için Horasan Nasıl Kırılır? Nasıl Anlaşılır? Nasıl Çözülür? başlıklı konuyu okumanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here