Lahit Mezarlar – Kral Mezarı – Çocuk Lahitleri – Define

3390

        Antik Çağlarda insanların ölülerini gömdükleri, üzerlerinde figür, süsleme veya ölünün heykelinin bulunduğu küçük oda biçimindeki mezarlara lahit denir. Lahitler genellikle mermerden veya bölgedeki uygun taş türlerinden yapılırdı. Lahitlerin içine ölülerin ölümünden sonraki hayatta da kullanmaları için eşyaları konulurdu ve lahitler ev odası şeklinde çatılı olarak yapılırdı. Bu yüzden lahitlerin çoğu soyguna uğramıştır ve günümüze kadar sağlam olarak gelen lahitlerin sayısı oldukça azdır. Aşağıya bir çok lahit ve çocuk lahit mezarı resimleri ekledim. Bu fotoğrafların çoğunu sitemizdeki diğer fotoğraflar gibi kendim müze gezilerimde çektim.

 

          Lahit mezarlar tamamen el işçiliği ile uzun süren çalışmalar sonucu yapılmasından dolayı sadece zengin ve önemli kişiler için yapılırdı. Bunların yanında zenginlerin ve kralların çocukları içinde lahit mezarlar yapılmıştır. Bu nedenle lahit mezarların içinden çok kıymetli altın eşyalar ve takılar çıkmaktadır.
        Bazı lahitlerin kapakları kurşunla birbirine tutturulmuştur. Bu lahitleri dedektörle tespit etmek çok daha kolaydır.
        Antik Mısır dönemine ait lahitlerin üzerinde ölünün heykeli veya kabartma resmi bulunur. Mısırlılar ölülerini mumyalayarak veya çürümelerini önlemek için bazı kimyasallar kullanarak lahitlere koyarlardı.
        Antik Yunan döneminde lahitler, o döneme ait semboller ve saray süslemeleri ile süslenirdi. Ölüler bu lahitlere özel eşyaları ve takıları ile gömülürdü. Ülkemizde Antik Yunan dönemine ait bir çok lahit bulunmaktadır. Kendi çekimim olan lahit mezar fotoğrafları aşağıda. İyi seyirler dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here