Mahsen, Mezar, Tünel, Mağara, Boşluk, Hazine ve Define Tuzakları

6514

        Bu yazımızda definecilerin sık sık karşılaştığı define, mezar vb. tuzakları elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Birçok çeşit tuzak vardır ama biz bildiklerimizi gördüklerimizi anlatacağız. Tuzaklardan bazıları direkt olarak insan hayatına kasteden tuzaklardır. Bu yüzden definecilikte çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sağlık olmadan mal hiç bir işe yaramaz. Tuzak resimlerini konunun altında görebilirsiniz. Define arama çubukları.

 

        Mağara, Mezar, Tünel, Mahsen Ağzı Kapatma Tuzakları

      Özellikle Hindistan’da sıkça karşılaşılsada ülkemizde de birçok örneği görülmüştür. Tünel ve mezar gibi girişi olan tüm boşluklu yapılara uygulanmış olabilir. Yapımı çok basittir. Girişe bir kaya veya mermer parçası kapatılır. Üzerine kum, kaya gibi ağır malzemeler konulur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Tuzaklı girişlerde 2 adet giriş kapısı bulunur ve bunlar arka arkayadır. Siz öndekini açarsınız, içeri girersiniz. İçerdeki kapıyı açmaya çalışırken arkanızdaki kapı yukarıdaki kumla ve kayayla kapanır. Yada kum ve kaya girmeye çalışanın üzerine düşer. Böyle yapılarda 2. bir kapıyla karşılaşıldığında ilk giriş tamamen yıkılmalıdır. Haberlerde sıkça duyduğumuz definecilerin göçük altında kaldı haberinin en büyük nedenlerinden biri bu tuzaktır.

         Mezar, Tünel Tavan Yıkma Tuzağı

       Mezar veya tünelin tavanındaki blok taşlarlar biri mezarın içine konulan dik bir kayayla veya mermerle desteklenir. Bu destek kapı görünümündedir. Açmak için zorlandığında mezarın veya tünelin çatısı-tavanı çöker. Bu tuzaktan kurtuluş yoktur. Kesinlikle çok dikkat edilmesi gerekir. 
 

         Define Tuzakları – Gaz Tuzakları

        Bu nedenle hayatını kaybetmiş çok defineci vardır. Ancak tünel ve mezarlardaki gazların bilinçli olarak mı koyulduğu yoksa zamanla kendi kendine mi oluştuğu bilinmemektedir. Kapısı açılan mezar veya tünel iyice havalandırılmadan kesinlikle girilmemelidir.
 

         Define Tuzakları – Kimyasal Tuzaklar

       Eski insanlar zehir konusunda oldukça bilgililerdir. Çok güçlü zehirler yapmışlardır. Bulunan hazineyi, defineyi kesinlikle o anlık sevinçle çıplak teninize, ağzınıza, gözünüze değdirmeyin. Elinizde muhakkak eldiven olsun. İşiniz bittikten sonra ailenizin, çocuklarınızın yanına giderken muhakkak üstünüzü değiştirin. Unutmayın sağlık olmadan mal hiç bir işe yaramaz.

Mezar Tavan Tuzağı

Kaya Mezarı Giriş Tuzağı

Mezar Giriş Tuzağı

Zehirli Ok. Define korumak için kurulmuş bir tuzağın parçası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here