Tarihi Kumbara ve İçindeki Sikkeler – Define ve Hazineler

1677

        Eski mezarlardan define veya hazine olarak kumbara çıkma ihtimali oldukça fazladır. Bu kumbaraların bazıları şekil olarak şimdiki gibiyken bazıları kültablasını andıran, ağzı açık şekildedir.
        Günümüzde çoğunlukla çocuklarımızın içinde para biriktirmek için kullandıkları kumbaralar çok eski tarihlere dayanmaktadır. Aşağıda Roma dönemine ait bir kumbara ve içinden çıkan sikkelerin resmi yer almaktadır. Bu fotoğraf tamamen kendi çekimimiz olup Antalya-Antik Side Şehir Müzesinde yer alan bir tarihi eserdir.

          Eskiden insanlar eşyaları ile gömüldükleri için kumbaralarıda bunlara dahil edilerek gömülürdü. Bu yüzden eski mezarlardan define veya hazine olarak kumbara çıkma ihtimali çok yüksektir. Eski kumbaralar genellikle topraktan yapılırdı. Bu kumbaraların içindeki sikkelerin değerli olduğu gibi kendileride çok kıymetli olabilir. Yani boş bir kumbara bulursanız hiç üzülmeyin 🙂 ve kesinlikle içine bakmak için kırmayın.

          Ayrıca antik dönemde ölü gömülürken ölümden sonraki yaşantısında kullanması için yakınlarından para toplanırdı. Toplanan paralar kumbaraya konularak ölüyle beraber gömülürdü. Eski mezarlardan bulunan bu kumbaraların içinden sikke veya antik paralar çıktığı gibi takı, kül, taş, süs eşyası vb.de çıkabilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here